dnes je 17.5.2024

Input:

Fungování SVJ bez výboru po novele OZ

8.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Jak dále postupovat, pokud si SVJ nezvolí nový výbor. Všichni členové výboru dali výpověď a bohužel v domě nevznikl nový výbor, a nikdo není ochotný to dělat. V SVJ se ani nemohou všichni sejít, aby byli usnášení schopní, nikdo na schůze nechodí. Pokud se v domě svolá členská schůze, přijde pokaždé jen malá část vlastníků. Je možné, aby SVJ dále fungovalo bez nově zvoleného výboru?

Odpověď:

Popsaný stav, kdy SVJ nemá funkční statutární orgán (výbor či předsedu) v poslední době není bohužel u SVJ žádná výjimka, i tak je nutno přiznat, že SVJ nemůže řádně fungovat bez statutárního orgánu a jedná se o právně závadný stav, který by měl být bezodkladně řešen.

V prvé řadě apeluji na poslední pokus při hledání a volbě. Ochotě lze samozřejmě pomoci vhodnou motivací finanční, tak i „zkrácením povinnosti/trestu“, tedy zkrácením funkčního období až na 1 rok (do příštího zasedání shromáždění), snížením počtu členů výboru na 3 či na předsedu (tj. 1 osobu), obojí je ovšem nutno nejprve promítnout do stanov. Dále je možné zvolit profesionálního předsedu, který je ovšem pro SVJ finančně náročnější, nicméně své úkoly plní. Zde doporučuji obrátit na někoho zkušeného a vybaveného referencemi od jiných SVJ.

Možnosti vůbec někoho zvolit lze dále pomoci i hlasováním mimo zasedání (per rollam), nebo též „oběžníkem“, tedy hlasováním na dálku, kdy se nemusí konat zasedání. Konkrétní podmínky by měly upravit stanovy. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, připouští hlasování mimo zasedání v zásadě v jediném případě, a to jako náhradní řešení za situace, kdy svolané shromáždění nebylo usnášeníschopné. V popsaném případě tedy jednoznačně bylo možné využít hlasování per rollam, přičemž dle ust. § 1211 odst. 1 občanského zákoníku hlasování mimo zasedání může navrhnout nejen výbor/předseda společenství vlastníků, ale i vlastníci jednotek, kteří mají více

Nahrávám...
Nahrávám...