Dotaz:
Jak postupovat, když vlastník zmocní svého zástupce k zastupování vůči SVJ ve všech záležitostech včetně komunikace, vyúčtování, nahlížení, vznášení námitek atd.,
ale statutární orgán toto opakovaně ignoruje. Občas jedná se zmocněncem, pak se zase obrací na vlastníka. Pokud SVJ není povinno generální plnou moc evidovat, má ve skutečnosti právo kdykoli v čemkoli obracet se na vlastníka a tvářit se, že plnou moc nemá. Jak postupovat?
Potvrdit převzetí plné moci s tím, že se jí SVJ bude řídit do odvolání resp. oznámení o odvolání?
Odpověď:
Uvedený dotaz zajisté souvisí s právní kultivovaností jednání ve veřejném prostoru a při veřejné komunikaci, a vlastně jde ryze o (ne)respektování vůle vlastníka. Nemá smysl konstatovat základní zásady civilního práva, i když zde zjevně dochází k jejich porušování či ignorování a lze se jen domnívat, zda-li tak statutární orgán činí svou nevědomostí, nedbalostí nebo dokonce úmyslně.
Doporučila bych – z pozice vlastníka – statutární orgán informovat, že jím byla udělena plná moc, a to tzv. generální ke všem jednáním, a nechť je zmocněnec respektován a je dále jednáno, až do odvolání plné moci, pouze s…