dnes je 20.4.2024

Input:

Prezident podepsal zákon o vyhrazených technických zařízeních

28.6.2021, Zdroj: Poslanecká sněmovna

Návrh zákona o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů (zákon o vyhrazených technických zařízeních) byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod č. 250/2021 Sb.

Zákon č. 250/2021 Sb. má s účinností od 1. 7. 2022 zvýšit ochranu a bezpečnost zdraví při práci, ať se jedná o větší bezpečnost obecně, nižší úrazovost, méně smrtelných úrazů, přizpůsobování se modernizaci a změně technologií, nebo o jednoznačnou úpravu odborných způsobilostí osob, které v dané oblasti na vyhrazených technických zařízeních pracují. Zákon s sebou přináší také snížení administrativní zátěže a úpravu výkonu státní správy v dané oblasti. Vyhrazená technická zařízení při nesprávném použití nebo při nevhodném provozování představují závažné riziko ohrožená životů a zdraví osob, majetku i životního prostředí. 

Vyhrazená technická zařízení

Citujeme z důvodové zprávy k materiálu:

Předmětem navrhované úpravy je zajištění bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení. Pod pojmem vyhrazeného technického zařízení se zde rozumí soubor vzájemně funkčně propojených nebo na sebe funkčně navázaných konstrukčních prvků, přístrojů, mechanismů, pohonů, ovládacích a silových obvodů apod., které při provozu závislém na energetickém zdroji (vyjma lidské síly) vykonávají určité předem definované činnosti, nebo slouží k přepravě energií, kapalných nebo plynných medií, výrobků nebo osob. Jedná se o zařízení tlaková, zdvihací, elektrická a plynová.

Navrhovaná právní úprava se vztahuje na provoz vyhrazených technických zařízení, u nichž je vzhledem k jejich charakteru a akumulované energii stanoven zvláštní režim předepisující požadavky na zajištění bezpečnosti provozu a provozní spolehlivosti technických zařízení v prostředí, ve kterém jsou instalovány, a opatření k eliminaci rizik souvisejících s jejich nesprávným a neodborným provozováním a používáním. Úprava bude mít obecnou platnost, přičemž bližší specifikace s ohledem na zvláštní úpravu provozu vyhrazeného technického zařízení vzhledem k prostředí, ve kterém je provozováno, či způsobu jeho užití, bude řešena právním předpisem v působnosti ministerstva nebo ústředního správního orgánu, který ji uplatní vzhledem ke své působnosti a k míře ohrožení bezpečnosti a zdraví osob při specifických podmínkách jeho provozu.

Nutno zdůraznit, že návrh zákona a pravidla v něm navržená se nevztahují na ověřování stavu vyhrazeného technického zařízení před jeho uvádění do provozu, stanoví-li tak zvláštní právní předpis (zákon č. 22/1997 Sb.). Návrh zákona respektuje působnost jiných právních předpisů v oblasti bezpečnosti technických zařízení stanovenou zákonem č. 22/1997 Sb. a zákonem č. 90/2016 Sb. Dozor nad uváděním výrobků na trh, a to včetně skupin vyhrazených technických zařízení, vykonává Česká obchodní inspekce, popřípadě orgán stanovený zvláštním zákonem.

Proto i v návaznosti na zákon o technických požadavcích je bezpečnost provozu vyhrazených technických zařízení, které jsou podle výše uvedeného zákona stanovenými výrobky, nutné řešit jen od jejich uvedení do provozu, a to při jejich používání, jejich přemístění, odstavení po závažných nehodách, rekonstrukcích, modernizacích a opravách a předání do opakovaného používání, a to po celou dobu provozování až po jejich trvalé vyřazení demontáží.

Na druhé straně je však nutné zachovat ověřování stavu bezpečnosti technických zařízení při jejich uvedení do provozu (předání do prvního užívání) revizí a zkouškou, a to těch, které nejsou stanovenými výrobky podle zákona o technických požadavcích, případně na které se nevztahují postupy podle jiných zvláštních právních předpisů. Takovými vyhrazenými technickými zařízeními jsou zde především míněny technické instalace rozvodů, jež jsou součástí kolaudace objektu. Vzhledem k působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí a Státního úřadu inspekce práce se návrh zákona a navrhovaná pravidla nevztahují na zařízení využívaná pro volný čas (prostředky lidové zábavy), na zařízení společné části domu v bytovém domě a na nebytové prostory včetně bytů a rodinných domů v osobním vlastnictví.

Prostřednictvím návrhu zákona je nastaven systém členění vyhrazených technických zařízení v souladu s moderními trendy v této oblasti s přihlédnutím k zaběhlé praxi, a to i s ohledem na současný technický vývoj a evropské předpisy. I v souladu s názorem Státního úřadu inspekce práce bylo toto členění nastaveno dle fyzikálních parametrů jednotlivých druhů vyhrazených technických zařízení.

Současně návrh zákona předpokládá, že rozsah, obsah a lhůty jednotlivých inspekcí, kontrol, revizí a zkoušek s přihlédnutím ke skutečnosti, že do pracovního procesu vstupují bezpečné výrobky v souladu se zákonem č. 22/1997 Sb. budou v podrobnostech stanoveny prováděcími právními předpisy. Zejména proto, že tyto skutečnosti podléhají modernizaci v závislosti na technický pokrok vyhrazených technických zařízení a vývoji českých technických norem a je zde snaha nezatěžovat zákon takovými ustanoveními, které by bylo třeba příliš často novelizovat v případech, kdy to neodporuje ústavnímu pořádku a lze tak učinit proto, že prováděcí právní předpisy nebudou upravovat záležitosti nad rámec zákona.

Současná terminologie oboru je svázána s názvoslovím vycházejícím z českých technických norem. Jejich rozsah a smysl je však pro různá vyhrazená technická zařízení odlišný. Především je v návrhu nově vymezován pojem provoz vyhrazeného technického zařízení a jeho předání do používání. Respektuje se zde přitom definice používání jako využívání funkce, vlastností a technických parametrů zařízení k účelům a za podmínek specifikovaných průvodní dokumentací, přičemž tyto činnosti jsou spojeny zejména se spouštěním, zastavováním, odstavováním, dopravou, úpravou, seřizováním, manipulací, opravou, údržbou a čištěním technického zařízení po celou dobu jeho používání.

Pro určení adresátů povinností je zmíněn i pojem výrobce. Pojem výrobce vychází z definic použitých v zákoně o technických požadavcích na výrobky. Základním právním předpisem pro danou oblast je zmiňovaný zákon č. 22/1997 Sb. Vyhrazená technická zařízení mohou a často jsou kompletována z prvků (výrobků) několika výrobců a zprovozněna třetí osobou, jíž může být jeden z výrobců, provozovatel anebo osoba se zvláštní odbornou způsobilostí, která k takové činnosti má kvalifikaci a oprávnění podle živnostenského zákona. Jedná se tak o možné sestavy jednotlivých výrobků, které jsou kompletovány v jeden výsledný celek - např. bioplynová stanice, parní kotel, fotovoltaika apod.

Návrh zákona stanoví, jaké zařízení lze předat do užívání provozovatelem, dále požadavek na zajištění bezpečnosti vyhrazených technických zařízení v provozu, a to po celou dobu jejich užívání. Při zajištění bezpečnosti provozu vyhrazeného technického zařízení se nově do právní úpravy promítají další aspekty, které je nutné vyhodnocovat při předávání do užívání a při provozování, a to podmínky prostředí, ve kterém je zařízení umístěno, provozní režim (organizace práce) a podmínky pro obsluhu zařízení.

Vyhrazené technické zařízení smí být provozováno k účelům a za podmínek stanovených v příslušné průvodní dokumentaci, splňuje-li požadavky na předání do jeho prvního používání a na bezpečnost jeho provozu stanovené tímto zákonem, popřípadě zvláštním právním předpisem.

Do provozu (prvního používání) nesmí být předáno vyhrazené technické zařízení, které nevyhoví požadavkům na posouzení shody s technickými předpisy, je-li zařízení stanoveným výrobkem podle zvláštního zákona (zákon č. 22/1997 Sb.), nebo u zařízení, které nepodléhají technickým předpisům, ověření jeho výchozího bezpečného stavu revizí a zkouškou, stanoví-li tak prováděcí právní předpis k navrhovanému zákonu. Za bezpečný se považuje provoz vyhrazeného technického zařízení, jehož stav je v souladu s bezpečnostními požadavky stanovenými zejména prováděcími právními předpisy nebo technickými předpisy (např. nařízení vlády č. 122/2016 Sb., nařízení vlády č. 219/2016 Sb., nařízení vlády č. 119/2016 Sb.), popřípadě normovými hodnotami, a který je způsobilý zajistit bezpečnost práce a bezpečnost provozu zařízení pro obsluhu a bezpečnost třetích osob, které se nacházejí v blízkosti zařízení, při dodržení pracovního režimu, určeného užití a

Nahrávám...
Nahrávám...