Dotaz:
Mám dotaz k vydání Plné moci pro bytovou jednotku, kterou vlastní 3 osoby s různě velkým podílem na společných částech domu. K uplatnění Zmocnění společného zástupce podle zák.č. 89/2012 Sb.-§1185 v tomto případě nedošlo pro osobní rozpory mezi vlastníky. V tomto případě předpokládáme že musí každý vlastník - na př. pro hlasování na shromáždění SVJ- vydat svoji Plnou moc s uplatněním výše pouze svého podílu na společných částech domu. Jaké jsou případné další možnosti, které neodporují zákonným ustanovením.
Odpověď:
V zásadě nelze, aby spoluvlastníci jednotky nakládali se svým podílem vůči SVJ samostatně, tedy aby v rámci shromáždění hlasovali odděleně či vydávali vlastní plnou moc pro „svého“ společného zástupce. Pro SVJ je rozhodující určení společného zástupce a pokud spoluvlastníky určen není, pak se v rámci hlasování jednotka bere za nepřítomnou – nezapočítává se do hlasování ani část hlasů. Je nutno mít na paměti, že společný zástupce je jediná osoba, která je oprávněna…