dnes je 6.7.2025

Input:

Insolvence a přechod dluhu

11.2.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Koupili jsme byt v OV a jednalo se o prodej bytu od insolvenčního správce, který zastupoval majitelku bytu. SVJ je řádně přihlášeno v insolvenci dlužníka (původní majitelka bytu) a může vymáhat pohledávku u insol. spravce. SVJ nic s vymáháním pohledávky nedělá a nyní nám jako novým majitelům přišla před žalobní výzva s okamžitou úhradou dlužné částky za r. 2015-2018 na dosud neplaceném dluhu původní majitelky (fond oprav a zálohy). SVJ se snaží uplatnit § 1186 a § 1106 občanského zákoníku. Prosím o informaci, zda má SVJ nárok uplatnit tato ustanovení, když došlo k prodeji přes insolvenci? Insolvenční správce nás ujišťoval u koupě, že žádné dluhy nepřecházejí na nového majitele.

Odpověď:

Hned na úvod lze sdělit, že ujištění insolvenčního správce bylo správné, nicméně společenství vlastníků nemusí mít o všech aspektech insolvenčního práva přehled, a proto se rozhodlo postupovat tak, jak je obvyklé, nelze tedy garantovat, že žaloba ze strany SVJ nebude podána, ovšem měla by být soudem zamítnuta.

Dle ust. § 283 odst. 5 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „insolvenční zákon“) platí, že závazky váznoucí na věci nepřecházejí zpeněžením majetkové podstaty na nabyvatele, není-li dále v insolvenčním zákoně staveno jinak. Insolvenční zákon tedy jasně zdůrazňuje obecnou zásadu insolvenčního řízení, dle které platí, že na nabyvatele majetku ze zpeněžení majetkové podstaty v zásadě nepřecházejí právní závady, které na tomto majetku váznou. V ust. § 285 odst. 1 písm. b) insolvenční zákona se dále stanoví, že zpeněžením majetkové podstaty zanikají v rozsahu, v němž se týkají zpeněženého majetku, ostatní závady váznoucí na zpeněžovaném majetku, včetně neuplatněných předkupních práv podle § 284 odst. 3 a 4 a včetně závad zapsaných ve veřejném seznamu, není-li dále stanoveno jinak. Na kupující

Nahrávám...
Nahrávám...